Przejdź do treści

Blok w blok. O jednostce mieszkaniowej, w której mieszka 13 tysięcy szczecinian 

22.09.2023
Środek
Środek

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zapraszają na otwarcie wystawy „Blok w blok”. Prezentuje ona jednostkę G-15, „największy” blok naszego miasta.

Niektórych może to zaskoczyć, ale jednostka G-15 to bez wątpienia najpopularniejszy budynek Szczecina. Zaprojektowany w 1967 r. blok jest domem dla około 13 tysięcy szczecinian! Jest to możliwe dlatego, że projekt tego budynku został powtórzony aż 58 razy w różnych miejscach naszego miasta. Bloki G-15 wybudowano również na terenie Koszalina, Gryfina i innych miast dawnego województwa szczecińskiego. Można powiedzieć, że jednostki G-15 to architektoniczne kserokopie, zwielokrotnione obiekty lokalne – o nich właśnie opowiada wystawa „Blok w blok”.

W oknach ŚRODKA będzie można obejrzeć grafiki, plany i zdjęcia ilustrujące architekturę tego budynku. Dopełnieniem płaskich obrazów będzie również makieta – uproszczony model jednostki G-15. Wystawę „Blok w blok” przygotował duet Marcin Szneider (koncepcja) i Ada Krawczak (oprawa graficzna). To kontynuacja cyklu wystaw przybliżających koncepcje urbanistyczne i architektoniczne realizowane w Szczecinie po II wojnie światowej. Wystawa, prezentowana w oknach ŚRODKA, dostępna będzie całodobowo dla oglądających do końca roku 2023.
Otwarcie już w niedzielę 24 września 2023 o godz. 13:00 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/u1. Wstęp wolny.

O twórcach:
Marcin Szneider
Architekt urbanista. Praktykuje, chociaż wierzy coraz mniej. Osiedlowy radny. Niedoszły artysta. Lubi bloki i wegańskie pączki z Berlina. 
Ada Krawczak
Projektantka graficzna. Kocha projektować wszystko co ma w sobie litery. Członkini stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, gdzie walczy o lepsze miasto. Dumna właścicielka roweru cargo. 

Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji 2023-2024”, koordynowanego przez Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” i współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin.

 

Środek